Dva roky za sebou jsem Sojku nechal šlapat s batohem na zádech pěkně po svých krajinou horskou , krajinou hospodářskou i krajinou lesní. Letošní jaro jsem si řekl, že změna je život a tak se naše zavazadla smrskla na pouhý zlomek běžné výbavy , do Locusu jsme si stáhli mapu ostrova a jen s příručním zavazadlem se nechali dopravit arabskou nízkorozpočtovou společností na šestý stupeň severní šířky. Tam, na dohled jižního cípu Indie, na nás čekalo dvacetidenní putování po ostrově koření, dlouhých písčitých pláží, vysokých horských hřebenů a hlubokých údolích. Starobylých měst , buddhistických i hinduistických templů, Ale hlavně pro mě , ostrovem čajových plantáží.
Itinerář se rodil pomalu a nebyl moc jasný. Určitě jsme se chtěli dostat až na úplný sever ostrova do Jaffny. Tato oblast byla ještě před cca 6-ti lety nedostupná. Krvavý válečný konflikt tady probíhal a krajina nebyla pro cizince otevřena. Nyní je konečně klid a tak návštěvě nic nebrání. Dvanácti hodinová jízda vlakem z hlavního města Colomba probíhala v pohodě, také díky den dopředu zakoupeným místenkám .
Jen moje maličkost zažívala smutek nad ztrátou mobilu. Přestože jsem sojce kladl na srdce, jak má zabezpečit svoje doklady, peníze ,aby o ně nepřišla, tak sám jsemse zachoval přesně opačně. Při večerním průzkumu tržiště v Colombu jsem naprosto bezmyšlenkovitě nechal puštěný, nezabezpečený mobil v kapse kalhot. jako bych místním lapkům říkal: pojďte a vezměte si ho!“ A tak si ho vzali. 🙁 Naštěstí Sojčin má také nainstalovaný Locus a tak nám jak pro navigaci , tak pro objednávání pokojů v guest housech poslouží dobře.
V Jaffně opět nasedneme do vlaku a po stejné trati budeme pak směřovat do jednoho ze tří královských historických měst. Anuradhapura.
Po dvou nocích v tomto městě se necháme po domluvě odvézt tuk-tukem do Sigiriye./ Kimbissa/ Po cestě nám průvodce a řidič v jednom zastaví ještě v pohoří Ritigala , kde si můžeme projít pozůstatky starých stejnojmenných staveb,
/ zříceniny rozsáhlého jeskynního a klášterního komplexu (nádrž, nemocnice, lázně, pisoáry…)“gala“ znamená v sinhálštině skála cca 14 km od Habarany a 42 km od Anuradhapury historie již od 4. st. př. Kr., opuštěné od 10./11. st. zdejší velké množství léčivých rostlin je vysvětlováno v mytoogii tak, že Hanuman zde upustil pár léčivých himalájských bylin při cestě z Indie, ale ve skutečnosti je důvodem vlhčí a chladnější klima oproti okolí
v Aukaně , opět buddhistický templ se stojící sochou Buddhi,
Opět po dvou nocích se přesouváme do Kandy se zastávkou v Dambulle
Kandy jako třetí královské město leží už ve vyšší nadmořské výšce. 500m.n.m Klima je zde přeci jen o něco snesitelnější. A je to také místo, odkud většina návštěvníků směřuje do místních hor. Nejvíce využívaným dopravním prostředkem pro tento přesun bývá používán vlak. Trať se odvážně vine po úbočích horských hřebenů a výhledy jsou prý úžasné. Nám se bohužel nepodařilo koupit místenku a zažít dlouhou jízdu na „stojáka“ v natřískaných vagonech druhé a třetí třídy se nám nechtělo. Využijeme bus. A vlastně vůbec nelitujeme. Užijeme si výhledů víc než dost. Naší cílovou stanicí je s jedním přestupem v Nuwara Elya horské městečko Ella.
Tady strávíme výjmečně noci tři. To proto, že zrovna probíhají novoroční svátky. Údajně by v tuto dobu mělo být problematické jak cestovat, nakupovat, stravovat se. Nakonec to nebylo zdaleka tak omezené . Tři dny byly ale dostačující a tak jsme se přesunuli zmíněným horským vláčkem ve směru zpět na Kandy do stanice Idalgashinna. Odtamtud pěšky po trati do Haputale.
To byl náš závěrečný horský pobyt . Nyní jsme se autobusem přemístili k jižnímu pobřeží. Cílem bylo malé město Tangalle.
Po dvou nocích zde se náš pobyt na ostrově pomalu blížil ke svému konci. Začínáme se přesunovat opět ke Colombu. Ale ještě před tím zůstáváme obvyklé dvě noci v Galle.
Vlak nás nakonec doveze do Colomba. Jelikož se mezinárodní letiště nachází asi 30 km severně od hlavního města v Negombu , máme naše poslední ubytování zajištěno právě tam. Tento den je ale smutný. Ne proto, že by se náš pobyt chýlil ke konci, ale pro to, že opět zbytečně umírali nevinní , obyčejní lidé. Teroristické útoky v době křesťanských velikonočních svátků zasáhly mnoho místních lidí. Nám se naštěstí jakékoliv nebezpečí nebo komplikace vyhnuly. přestože jsme se pohybovali poblíž místa jednoho z útoků. Kostela v Negombu. A tak po poslední noci v moc příjemném rodinném Gh. nás majitel osobně v noci odváží na letiště. Loučíme se jak s ním , tak i s ostrovem. Ale neříkáme sbohem. Spíše …….. „na shledanou Lanko “
Tak toto je hrubý náčrtek naší baťůžkářské cesty. V dalších blogách se budete s námi “ procházet “ po jednotlivých zajímavých místech.
A jak jinak , než že Sojka dodá i „pohled z druhé strany“
HOWGH
Kompletní fotodokumentace bez selekce opět na ZONERAMA. Kde lze pustit i souvislé promítání.