Je to už čtrnáct dnů /safra toto letí/ co se nám s Bílou Čarodějkou konečně podařilo zabalit saky-paky a vyrazit na krátký vandr. Časově krátký, ale o to více zapůsobyl na naše smysly.
Začalo to vystoupením z vlaku v novém městě pod Smrkem. Na severním úbočí Jizerských hor . Konečná stanice vlaku, ale pro nás začátek stoupání na vrchol Smrku 1124 m. Před tím ale dokoupíme potřebné zásoby pro zpříjemnění večera . Předpokládám, že v rozhledně, která se na vrcholu tyčí , bude opět otevřena místnost , kde se dá v pohodě přespat.
V pozdním odpoledni stoupáme kolem pramene Novoměstské Kyselky. Je slunečno a takový pozdně letní poklid. U Streitova obrázku dáváme krátkou pauzu. a pak opě vzhůru do kopce. Poblíž Pramene mládí mi Locus začne signalizovat blízkost kešky. A tak kromě toho , že naplníme všechny lahve vodou, zároveň i lovíme první poklad. Konečně se nám otvírá daleký pohled do Polska. Slunce se pomalu začíná klonit k obzoru a vykresluje takovou barevnou kombinaci kterou by snad ani Photoshop nedokázal.
Konečně jsme u rozhledny. Všude je klid a tak to vypadá, že by jsme i večer mohli strávit sami. Ještě si odskočímme na vrchní plošinu , ale docela studený vítr a ne moc dobrá viditelnost nas brzo zažene opět dolu.
Uvaříme, popijeme a pak už jen hurá do peří. Zítra nás čeká docela náročný den.
Probouzíme se do zadekovaného rána. Je teplo a nízká , vodou nasáklá oblačnost. Po snídani vyrážíme na poskou stranu . Za Stogem Izerskim se napojujeme na červenou značku. Zároveň začínáme s postupným hledáním indícií pro tzv. multikeš. Ta má jednotlivé indície- rozmístěné na cca 20-ti km dlouhé trase. A ta nás provede po podmáčených pěšinkách i zpevněných cestách až do Sklářské Poreby.
Až sem to pro mě bylo opakování podobného vandru před třemi roky/ klikni sem /
Sklářská poreba kolem šesté večer hučí jak ve včelím úle. Mraky lidí, spousty krámků s tretkama, hospody předhánějící se s nabídkou . prostě totální Disneyland. Už aby jsme byly z toho ruchu pryč. Sojka šlape celý den statečně a bez reptání. Navíc je zdatná v dohledávání kešek. Tam kde já nic nevidím ona svým ostřížím zrakem kešuli nacházi. Dalo by se říct , že jsme povedená dvojka. prostě „Brhlík a Sojka“
Únava je ale znát a tak navrhuji odbočit od cesty podél potoka. A po asi 100m si dáme pořádnou pauzu. Kompletně se v ledové vodě umyjeme a pak uvařím na vařiči večeři. Když opět vyrazíme cítíme oba znatenou úlevu. A tak se nám mnohem snadněji daří najít vhodné místo na přespání. Natažený tarp mezi dvěma stromy poskytne úkryt právě v okamžiku , kdy do jeho plachty zabubnují kapky deště. Trvá to ale jen symbolicky krátce. Nad hlavou se nám tyčí krásné smrky a nebe se začíná pokrývat jednou hvězdou vedle druhé. Těch 32 km dneska bylo poctivých.
Třetí den vstávám brzo. Než se Čarodějka vyhrabe z peří mám zabalíno. I plachta na její hlavou už zmizela. Rozhodujeme se , že snídaní dáme později. Teď po ránu to spravý jen teplé kafe a broskve zakoupené v Porebě.
Sotva vykročíme , hned je nám jasné , že dnešní den bude parádní. Stoupání po žluté značce je krajinově velkolepé . Skoro jako Tatranský chodník. podcházíme Violík a vycházíme na hřeben poblíž Sněžných jam.
Opět krátká pauze. Slunce pere jako o život a také už zdaleka nejsme jedinní návštěvníci na hřebenu. Lidí jako mravenců.
To bohužel bude trvat až po Luční boudu. Ještě před tím jsme ale na Špindlerovce dali každý jedno nekřesťansky drahé pivo / už nikdy více!/
na Luční už víme, že vrchol Sněžky máme na dosah. A plánovanému bivaku na vrcholu nic nebrání. proto si v klidu vychutnáváme jak pivo tak svačinu . Jednodenní turisté pomalu začínají shory opouštět. K horizontu klonící se slunce dává pro fotografování pěkné stíny. Ty dva kilometry na úpatí Sněžky se v poklidu loudáme. A pak podél řetězů pěkně každý svým vlastním tempem vystoupáme na vrchol.
Na spaní nacházím tak trochu travnatý plácek ve tvaru nudle vedle Poštovny. Budeme ležet nad sebou a ne vedle sebe. Když se převlečeme, uvařím večeři a pak už jen na západní straně společně s dalšími asi 12 lidmi čekáme na zádad slunce. A je to v mém životě poprvé, kdy se mi podařilo Ho tady zažít v celé jeho kráse.
Hvězdné nebe nad hlavou nám najednou pokazí rozsvícený halogen na střeše poštovny. To jsme už ve spacácích. Dost nahlas nad tím lamentuju a jsem naštěstí obsluhou poštovny vyslyšen. Zhasnou nám ho a nechají svítit jen malou škvírku v okenicích. Úžasné! Díky!!
Budíček kolem páté. Zabalit, a přesunout se k zídce na východní straně. Strategická místa pro focení se pomalu zaplňují dalšími lidmi, kteří stejně jako mi, čekají na mnohem víc populárnější východ slunce na Sněžce.
Už to začíná. Ale zatím jen za mraky.
A mysterium zrození nového dne, vítězství světla nad tmou a vesmírné divadlo nás všechny opět nezklamalo. Nejdříve srpek v barvě krvavého pomeranče začne prořezávat oblačnost nízko sedící na horizontu. Pomalu se ze srpku stává rudý , mírně rozmazaný koláč. Ta nejasnost a rozmazanost je způsobena filtrem mraků které stojí v cestě planoucí hvězdou a námi. To zjišťujeme v okamžiku kdy i tuto překážku ohniví kotouč začně překonávat.
Teď , teď… ach, všichni vydechneme téměř unisono. A kotouč slunce ,ostře ohraničený ,vyjel na svoji další pouť na naší obloze.
Jsme s Čarodějkou skoro poslední, kteří odcházejí z vrcholu. Přesto jako už po několikáté, zažívám ranní poklid při sestupu podél řetězů.
Opěk v klidu a beze spěchu docházíme na Luční boudu. A pak se rozhodujeme pro cestu do Špindlu pod Kozím hřbetem.
Sojka si odloví kešku a pak sestupujeme svahem , do kterého už slunce v plné síle vysílá svoje paprsky.
Bus nám jede do hodiny a tak máme čas dát na závěj jedno točené. A po takovém parádním vandrování chutná skvěle.
VÍCE OBRÁZKŮ NAJDEŠ TADY – KLIK – ZONERAMA
celá trasa včetně převýšení zde na GPSies
HOWGH