Jsou tužby a sny, které mohou zůstat nenaplněné a neuskutečněné. A pak jsou ty, které se nakonec po mnoha letech teoretizování podaří splnit.
Tak to bylo i s mojí touhou navštívit krajinu nazývanou Malý Tibet.
V severozápadní části Indie se nachází stát Jammu a Kašmír. Jeho částí je vysokohorská poušť skrz kterou jako životodárná tepna protéká řeka Indus. Horské hřebeny , zanskárský, ladhácký, himalájský jsou odděleny hlubokými údolími, které za miliony let vyryly protékající řeky, říčky a potoky. A právě v těchto údolích žijí lidé už od nepaměti.
Nechci na svém blogu opakovat a papouškovat všechny historická , geografická a jiné moudra. Ty si zvídavý čtenář zcela jistě najde na jiných webech. Já bych se chtěl pokusit , popsat a hlavně fotograficky přiblížit můj šestitýdenní pobyt v této krajině.
A tak, pokud se tam snad v budoucnu chystáte nebo se chcete přenést do země větrných koníků, modlitebních mlýnků a tyrkysových řek jen virtuálně, pokusím se vám tuto „cestu“ zprostředkovat případně nabídnout získané postřehy a zkušenosti. Další informace o podobných trekových rájích, pak doporučuji článek na blogu CK SEN .
V roce 2015 jsem už v ruce svíral jak vízum tak letenky do Ladakhu. Nakonec mi ale zdravotní stav nedovolil odletět. Zklamání bylo veliké. Ale neuplynuly ani dva roky a po úspěšné cestě do Santiaga de Compostela s mojí přítelkyní na jaře 2017 moje cestovatelské touhy byly vyslyšeny. 3.10. nastupuji do letadla abych se po dvou přestupech ocitnul v nadmořské výšce 3500 m . Letiště v městě Leh leží asi 5 km jižně od centra . Přiletěl jsem už dopoledne do sluncem ozářeného města a tak jsem měl dostatek času na vyhledání pro mě vhodného ubytování.
Věděl jsem a počítal s tím , že první 3-4 dni nebudu mít nic víc na starost, než se dobře aklimatizovat na nadmořskou výšku a hlavně rozhodnout se , který z mnoha nabízených treků – trekingových tras bude ten můj první.
Mohu říct , že říjen jsem zvolil opravdu dobře. Přestože už hlavní turistická sezona byla minulostí, tak právě minimální ruch na trekových trasách byl pro tou správnou situací. Sice z toho pramenily obtížnější možnosti jak doplňovat zásoby během cesty, ale za ten klid mi to stálo. Navíc počasí bylo naprosto perfektí. Přes den , kdy slunce z sytě modré oblohy přímo žhnulo, bylo na krátký rukáv. Za to po západu a ten kolikrát nastal i dost brzy vlivem vysokých horských hřebenů a hlubokých údolí, nastala příjemná zima . Tak akorát na to , abych si užíval péřového spacáku.
Moje předběžné plány o tom co vše bych rád v Ladakhu prošel a zkusil se nakonec povedly naprosto dokonale splnit. Nedělal jsem si žádné extrémně těžké cíle. První trasou bylo spojení asi čtyřdenního treku z Lamayuru do Chillingu a plynulé navázání na snad nejznámější a nejvíce komercí poznamenaný trek údolím Marky. Ten mě zavedl na horské louky Nimalingu , přes sedlo Kardung la / 5260m/ až ke klášteru Hemis . V sezoně bych tento trek nešel. V říjnu jsem se ale na trase setkal v závěru s pouhými třemi trekaři ! Celkem 10 dní na trase a cca 160 km .
Druhou trasu jsem začal po čtyřech dnech odpočinku v Lehu. Nejdřív jsem musel přejet autobusem z Lehu až do města Kargil . To leží na jedné ze dvou silnic vedoucích k Lehu. „Dálnice “ Shrinagar – Leh. V Kargilu jsem přespal, sehnal odvoz dalších asi 240 km východním směrem do města Padum. Těch dalších 240 km trvalo asi 16 hodin a pokud bych byl vyznavačem adrenalinových aktivit , tak bych při něm byl téměř v rauši! Byla místa , kdy jsem pouze zavřel oči a říkal si v duchu svou mantru . Nic jiného nemělo smysl- jen věřit že se dožiji dalšího dne. Vlastní pěší putování pak začalo z Padumu a cílem bylo malé město Darcha . O dalších asi 140 km východně. Převýšením tato trasa nebyla až tak náročná. Pouze teplotně se mi už večery a hlavně noci ochladily. V tuto doby jsem byl už pravděpodobně poslední trekař , který procházel vesnicemi na trase pro rok 2017.
Po návratu , který byl opět neskutečnou adrenalinovou záležitostí a probíhal po druhé z možných přístupových silnic do Lehu – „dálnice „Manali- Leh , jsem během asi pěti odpočinkových dnů vymyslel poslední nejkratší, jak časem tak vzdáleností ,trek. Takzvaný Sham valley /apricot, baby/ trek.
Ale jelikož se vždycky snažím chodit ve směru od nejvdálenějšího bodu trasy směrem k „domovu“ , tak i tento trek jsem šel v protisměru. Časově mě už vyšel na začátek listopadu. To v Ladakhu opravdu nastupuje zima. Slunce sice přes den svítí a má snahu i hřát, ale delší dobu je spíš zalezlé za kopci a zima zalézá za kůži velmi intenzivně. I tak třídenní trek a asi 60 km bylo naprosto zlatou tečkou za mým vandrovním programem v Ladakhu.
V dalších volných dnech jsem se pohyboval hlavně v nejbližším okolí Lehu. Dva čtyřtisícové kopce ze kterých byl pohled na město a celé údolí dostatečnou odměnou za výstup. Nebo přechod bočním údolím do vedlejší vesnice. A samozřejmě návštěvy téměř všech dostupných klášterů -gomp.
Nakonec šest týdnů uteklo a přišel den, kdy brzo ráno opět nastupuji do letadla na léhském letišti, abych se po téměř 30 hodinách cestování ocitnul zase doma.
Tak , toto byl můj program ,moje cíle. A díky tomu , že malý foťák který jsem právě pro tuhle cestu měl, zaznamenal 64 Gb dat, mohu se s vámi podělit o moje vidění celé cesty.
Mohu vám zprostředkovat krajinu, města, vesnice, kláštery a hlavně…LIDI !
Ti totiž na mnoha místech žijí pro nás nepředstavitelně těžkým životem. Přesto si vůči mně téměř vždy našli úsměv, zvídavé dotazování a pohostinnost.
HOWGH
p.s Pokud si kliknete na jeden z obrázků máte možnost sledovat promítání uveřejněných fotek . Buď ve formě slideshow nebo jednotlivě a hlavně na celou obrazovku.